cardboard box on top of a concrete fence

Zásilku poškodili při přepravě, co teď? 

Všichni si přejeme, aby nám balíčky chodily neporušené a zboží bylo nerozbité a v pořádku. Pokud posíláte zásilky je bohužel velká pravděpodobnost, že cestou k zákazníkovi dojde k nějaké nehodě a budete řešit poškození při přepravě. Jak tedy postupovat při reklamaci? 

poškozená zásilka

Co je dobré vědět

Při objednávce zboží, u které zajišťujete přepravu, odpovídáte současně i za stav zásilky, a to až do momentu, kdy jí zákazník přebere. To je důvod, proč poškození způsobené v průběhu přepravy jde z pohledu zákazníka za vámi.  

Zákazník bude reklamovat zásilku u vás, nikoliv u přepravce. I kdyby zákazník reklamoval u přepravce, přepravce ho stejně nasměruje zpátky k vám. 

Lhůty pro podání reklamace 

Lhůta pro avizování reklamace přepravci je 30 dnů. Myslete na to, že potřebujete čas na to, abyste podklady pro reklamaci zkompletovali, zaslali je přepravci a mohli zažádat o náhradu škody. Proto by zákazník neměl otálet a informovat vás o poškození co nejdříve. Nezapomeňte zákazníka požádat o zaslání přejímacího protokolu, který sepsal s přepravcem, viz. článek Pojištění zásilky, případně fotodokumentace, pokud zásilku převzal. 

Poškození

Je-li poškozené zboží, ale obal je neporušený 

Vyžádejte si od zákazníka detailní fotografie poškozené zásilky včetně fotografie krabice s identifikací zásilky, tzn. číslo zásilky, adresa atd.  

Vyžádejte si popis poškození. Ideální je poslat zákazníkovi vlastní reklamační formulář, kde si stanovíte, co má zákazník doložit 

TIP: Výhodou může být videozáznam při rozbalování a také fotografie které jste pořídili před odesláním 

Reklamační řízení, kdy převezme zákazník od přepravce balíček bez výhrady, tzn. bez zápisu v přejímacím protokolu je obtížná. Tady opravdu záleží na tom, jak dobré máte důkazy a jak moc je přepravce ochotný reklamaci uznat. 

Co bude přepravce při reklamaci požadovat 

  • Vyplněný reklamační formulář poskytnutý přepravcem
  • Fotografie zásilky od zákazníka 
  • Fotografie obsahu a obalu od zákazníka 
  • Kopie předávacího protokolu od zákazníka 
  • Číslo zásilky 
  • Doklad o zaplacení přepravy 
  • Vaše zákaznické číslo (pokud jej máte) 
  • Potvrzení o podání zásilky 
  • Důkaz o hodnotě poškozeného předmětu => faktura/účtenka za prodej zboží 
poškození a reklamace

Leave a Reply