person counting cash money

Kolik nás stojí zákazník, kterého ztratíme? 

Všichni určitě víme, jak vysoká cena pohonných hmot a energií zvýšila náklady na obsloužení jednoho zákazníka. Tím myslím, kolik stojí celý proces od oslovení zákazníka až po dodání produktu. Jenže málokdo z nás si uvědomuje, kolik nás stojí zákazník, kterého ztratíme, a že nejdražší zákazník je ten, který si zboží objednal, ale nepřevzal ho. Proč?  

Protože jsme se dostali na objednávce do mínusu tím, že nám vznikly náklady za práci, obalový materiál a samozřejmě dopravu tam i zpět. Peníze se nám vrátí zpět, ale až se ziskem z prodeje dalších produktů jiným zákazníkům.

Kolik?  

Kolik přesně si musíte spočítat sami, ale většinou ztrátu pokryjí až dva další zákazníci. Což je fakt dost

Co teď? A co rozhodně nedělat?

V dnešní době rozmazlených zákazníku a sociálních sítí je docela hazard říct zákazníkovi, že zboží nemůže vrátit zpět. Schytáme za to špatnou recenzi, kterou navíc uvidí celá Česká republika. Zákazník už znovu nenakoupí a díky recenzi nenakoupí ani jiní zákazníci…

To se NEVYPLÁCÍ, a proto bych umožnila zákazníkovi vrátit zboží zpět a rozprostřela ztrátu do dalších prodejů. Férovým zákazníkům můžete nabídnout slevu na další nákup. Je to motivace, aby nakoupili znovu.

Doporučuji si také vést seznam problémových zákazníků. Mám pocit, že pro některé je nakupování a nepřebírání nebo vracení zásilek prostě SPORT. Když máte jeho jméno v seznamu, dáte si příště pozor.

Rozhodně nejste sami, komu zákazník vrátil objednávku. Až 10% z celkového množství odeslaných objednávek je právě vrácených.

kolik stojí zákazník

Ztrátou můžeme nazývat i nákup, který si zákazník rozmyslí dříve než nakoupí. Například mu nemusí sedět forma platby nebo výše dopravného.

Je tedy výhodnější nechat zákazníka zaplatit při převzetí a jít do rizika, že si nákup rozmyslí a balíček vrátí zpět? Nebo máme žádat zákazníka, aby zaplatil předem a tím snižovat atraktivitu prodeje? 

Řešením může být odložená platba, kdy zákazník nemusí za produkt zaplatit při nákupu, ale vy dostanete zaplaceno hned. Odložené platby jsou čím dál víc oblíbenější. Například kvůli tomu, že zákazník nemusí nikde uvádět číslo platební karty svého bankovního účtu. Nemusí platit hned, ale až bude mít peníze. Hlavně má jistotu, že zaplatí až po převzetí. A vy máte na účtu peníze hned. Odložené platby budou podle mne v budoucnu velmi využívaná platební metoda.

A co se týká DOPRAVNÉHO, ráda vám udělám AUDIT ZDARMA

👉 Společně zjistíme, co by se dalo udělat jinak, aby si váš zákazník nerozmyslel nákup těsně před dokončením objednávky.

👉 Nezapomeňte, že vyvolat v zákazníkovi nadšení ke koupi, znamená hodně práce a také peněz. Každá překážka v cestě snižuje zájem koupit, nadšení vyprchá a zákazník nenakoupí.

Leave a Reply