Balík na dobírku

Proč je balík na dobírku u zákazníků tak oblíbený?

  • Za zboží zaplatí až ve chvíli, kdy ho fyzicky drží v ruce
  • Pokud se rozhodnou, že zboží nechtějí, jednoduše ho nepřevezmou
  • Nedávají nikde a nikomu číslo účtu nebo číslo platební karty

Velkou nevýhodou je poplatek za doběrečné, ten cenu nákupu prodražuje.

Přepravce si poplatkem kompenzuje administrativu a zodpovědnost za peníze. Řidiči musí vozit hotovost. Jsou za ní zodpovědní stejně tak, jako podkladní v supermarketu. A přepravce musí vybrané peníze zaslat e-shopu na bankovní účet.

young troubled woman using laptop at home
Dobírka prodraží nákup

Proč balík na dobírku nemají e-shopy rády?

Zbystřete pokud jste e-shop.

Mnoho e-shopů se rozhodlo zrušit dobírku, protože když si zákazník rozmyslí nákup a balík nepřevezme, vzniká jim obrovská ztráta 🙁

Nákup je zrušen. A vy jste ve finále nic nevydělali, ale prodělali 🙁

Zničili jste obalový materiál, zbytečně ztratili čas balením a odesíláním zásilky a jako bonus vám vznikl vícenáklad za přepravu zpět, tj. od zákazníka k vám. Ano, opravdu to budete muset zaplatit vy, respektive budete si na to muset vydělat 😞

Proto je mnohem lepší, nechat si za zboží zaplatit předem. Tzn. on-line platební kartou, převodem nebo odloženou platbou (něco málo o odložené platbě zde).


Někdy se zákazník omluví a poprosí o opětovné zaslání (občas se to stane). POZOR u dalšího odeslání doporučuji nechat si zaplatit předem. Jen tak budete mit jistotu, že zákazník balík přebere. Existují totiž chorobní nepřebírači… Některé e-shopy vedou i seznamy takových nepřebíračů.


Velice zajímavý je také fakt, že dobírka je, ze všech států EU, nejoblíbenější právě u nás Česku. V západní Evropě dobírka téměř neexistuje.

Nepřebraný balík na dobírku způsobuje e-shopům náklady na víc.
Nepřebraný balík na dobírku způsobuje e-shopům náklady navíc