Pozor bublinková folie se obtížně recykluje!

bublinková folie
Označení bublinkové folie

Víte o tom, že některé obalové materiály, které používáte jsou obtížně recyklovatelné? Například taková dobře známá a hojně používaná bublinková folie, která na první pohled vypadá jako běžný plast, který vytřídíme do žlutého kontejneru a pak věříme, že se vrátí zpět v jiné plastové podobě 🙂

Omyl přátelé => tato folie většinou končí ve spalovnách, skládkách nebo oceánech.  

A víte proč? Je totiž vyrobená z LDPE (nízkohustotní polyetylen), stejně tak jako nám všem dobře známá jednorázové nákupní taška a nebo strečová folie.  Bublinková folie je totiž jemná a při recyklaci se zamotává do strojů a ucpává je. Zastavení linky a oprava způsobuje recyklačním firmám vícenáklady. Bublinková folie se pak musí při recyklaci mísit z jinými LDPE produkty, proto je recyklace náročná.

Nicméně technologický pokrok jde rychle dopředu a snad v budoucnu bude možné recyklovat bublinkovou folií úplně bez problému. 

Jako velice dobrá EKOnáhrada může posloužit, tzv. voštinový papír nebo-li honeycomb paper, který má tvar včelích pláství. Je z recyklátu, dále recyklovatelný a levnější než bublinková folie. Ale pozor není vhodný pro balení velmi těžkých produktů.

Voštinový papír
Voštinový papír

Zajímavost nakonec: Víte, že bublinková folie původně sloužila jako tapeta? Lidé si až časem uvědomili, že je lepší do ní balit než s ní tapetovat 🙂

Jak zabalit zásilky si můžete přečíst zde:

Leave a Reply